Vyjádření rektorky VŠE k zahájení zimního semestru akademického roku 2020/2021

Vážení kolegové, vážení studenti,

poprvé v téměř sedmdesátileté historii Vysoké školy ekonomické v Praze zahajujeme akademický rok bez přítomnosti studentů na půdě naší alma mater. Všichni víme, že důvodem je rapidně se zhoršující epidemiologická situace v Praze. Nařízení Hygienické stanice hlavního města Prahy č. 12/2020 účinné od 21.září 2020, kterým se omezuje hromadná výuka na vysokých školách na území hl. m. Prahy, mi bylo zasláno ředitelkou odboru vysokých škol MŠMT v pátek 18. září pozdě odpoledne. Abychom předešli organizačním problémům, rozhodl krizový štáb o tom, že všechny fakulty VŠE zahájí výuku o týden později a zimní semestr bude zkrácen na 12 týdnů. Vzhledem k pondělnímu státnímu svátku tak zahajujeme výuku formou online až v úterý 29. září 2020.

Obávám se, že tento semestr nebude atypický pouze svým začátkem, ale nejistota nás bude provázet i nadále. Vedení VŠE úzce spolupracuje s vedením všech šesti fakult, a v této těžké době je naší silnou stránkou týmová spolupráce a maximální snaha všech děkanů nalézat konsensuální řešení. Věřím proto, že krizovou situaci zvládneme, i když bude zimní semestr od nás všech vyžadovat značnou dávku odpovědnosti, flexibility a pragmatického přístupu.

Jsem ráda, že zatím je z hlediska počtu nakažených zaměstnanců a studentů situace pro VŠE velmi příznivá. K dnešnímu dni (pondělí 28. září 2020) máme nemocné pouze 2 učitele a 2 administrativní pracovníky a z celkového počtu 13 500 studentů máme nahlášeno pouze 12 případů onemocnění covid-19. Prosím všechny, aby v případě nákazy covid-19 co nejdříve o své osobní situaci informovali školu na adrese karantena@vse.cz. Aktuální informace ke koronaviru naleznete na samostatné webové stránce.

Začátek nového akademického roku budou provázet určité změny. Od 1. října 2020 začneme používat nový název školy v angličtině. Místo University of Economics, Prague budeme pro zahraničí Prague University of Economics and Business (název v češtině zůstává Vysoká škola ekonomická v Praze). Nový název byl zaregistrován MŠMT a je součástí statutu VŠE. Autorka loga VŠE Mgr. Klára Horová také dokončila práce na modernizaci vizuálního stylu školy, který lépe odpovídá potřebám komunikace na sociálních sítích a více sjednocuje vizuální identitu jednotlivých součástí VŠE. Webové stránky, propagační materiály a další komunikační nástroje budou inovovány během zimního semestru.

Vysoká škola ekonomická se během letních měsíců zodpovědně připravovala na zabezpečení hygienických opatření. Všechny učebny jsou vybaveny dávkovači dezinfekce (celkem je v prostorách VŠE cca 250 dávkovačů) a škola nakupuje další speciální germicidní UV ozónové lampy pro účinnější dezinfekci místností pro případ, kdy se vyskytne podezření, že se v dané místnosti pohybovala osoba nakažená covid-19. Během prázdnin bylo upraveno nastavení automatické rekuperace vzduchu v rekuperačních jednotkách a podíl čerstvého vzduchu byl navýšen na 60 %. Ve stravovacích zařízeních byl zredukován počet židlí pro zajištění potřebného rozestupu, příbory jsou podávány v papírových kapsách. Myčky na nádobí byly nastaveny na vyšší teplotu. Velmi přísná hygienická opatření byla zavedena i na vysokoškolských kolejích.

U vchodu do Italské budovy byly nainstalovány turnikety jako jedno z opatření pro zvýšení bezpečnosti v budovách kampusu na Žižkově. V běžném režimu bude využití turniketů zatím testováno v časech, kdy je vyžadována identifikace příchozích, tedy zejména o víkendech a ve večerních hodinách.

Ve všech patrech RB byla nainstalována pítka, ve kterých je voda chlazená a filtrovaná (celý komplet úpravy vody obsahuje uhlíkové filtry, lampy UV, nerezový zásobník pitné vody s chlazením a automatická čerpadla). Díky pítkům jsme pokročili v realizaci našeho dlouhodobého projektu „VŠE bez plastů“.

Je mi velice líto, že v tomto semestru dojde ke zrušení řady akcí, které byly nedílnou součástí našeho komunitního života. Pro rok 2020 rušíme Absolventský večer, soutěž VŠE hledá talent, Ples VŠE a veletrh Šance přesunujeme na duben 2021. Do odvolání také nemohou probíhat žádné akce studentských spolků v prostorách VŠE.

Vážení kolegové, vážení studenti, dovolte mi, abych Vás poprosila o svědomité dodržování všech nezbytných opatření, které vyplývají z nelehké situace, ve které se v současné době Česká republika nachází. Věřím, že zimní semestr akademického roku 2020/2021 zvládneme se ctí a doufám, že se nám podaří zvládnout úskalí doby koronavirové.

Přeji všem hlavně pevné zdraví a jsem se srdečným pozdravem

prof. Ing. Hana Machková, CSc.

rektorka VŠE

• Autor: Oddělení PR