25.4.2018 09:30 - Absolventská středa: DATA FESTIVAL

Pátý ročník studentské soutěže kreativity Winston Econ Art má své vítěze

Grafická a multimediální laboratoř Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze vyhlásila ve čtvrtek 7. března 2013 na slavnostním galavečeru výherce studentské soutěže kreativity Winston Econ Art.

Soutěžilo se v 8 kategoriích rozdělených do tří oblastí – fotografie, filmu a grafiky. Dohromady zaslali studenti středních škol, vysokých škol a univerzit třetího věku více než 600 soutěžních prací. Výherci již pátého ročníku soutěže převzali hodnotné ceny na slavnostním vyhlášení ve Vencovskeho aule z rukou partnerů a známých osobností fotografie a grafiky.

Oblast fotografie byla rozdělena na kategorie Junior a Senior, které byly dále rozděleny do čtyř podkategorií - Produktová/reklamníSvětlo, tma a odleskyUrban Art a Okno do duše. Celkem bylo evidováno cca 500 soutěžních děl, nejvíce pak v podkategorii Světlo, tma a odlesky a Okno do duše. „Soutěžící prokázali úžasnou vynalézavost i cit pro odhalování nových pohledů a kreativních pojetí témat“ uvedl Ing. Zdeněk Vondra.

V grafice soutěžili studenti ve třech oblastech – Firemní publikaceReklamní plakát a Web-design. Do této kategorie bylo celkem přihlášeno 95 prací, v oblibě byla tento rok hlavně podkategorie Reklamní plakát. Grafická práce Ivana Švaňa s názvem Čokoty obsadila v soutěži nejen první místo za Web-design, ale získala i cenu Gambrinus Excellent. Zástupce společnosti Gambrinus během gala večera naznačil, že by se s autorem vítězného díla rád domluvil i na pracovní spolupráci.

V kategorii film byl žánr i pojetí ponechán zcela na autorovi. Délka snímku byla omezena na 10 minut. Do této kategorie zaslali studenti přibližně 30 soutěžních snímků, ale některé nemohly být do soutěže zařazeny, protože autoři pocházeli z uměleckých škol.

V rámci soutěže byla také vyhlášena speciální divácká cena, ve které s fotografií nesoucí název Panenka vyhrál Adam Janata, student České zemědělské univerzity v Praze. Jeho fotografie získala na Facebooku nejvíc „liků“, konkrétně jeho práci ocenilo 456 fanoušků.  Každou vyhlašovanou kategorii uváděly během slavnostního večera kreativně zpracované znělky od Ing. Tomáše Brejly. Ty vracely diváky svým zpracováním i hudbou do počátků počítačových her a svou rozpixelovanou podobou připomínaly, že pixel je základním stavebním kamenem všech grafických a multimediálních děl. Programem provázelo osvědčené duo doc. Stanislav Horný a Dis. Kristýna Horná. Byli to ti, kteří vznik celého projektu v minulosti iniciovali a na VŠE nadále vyučují předměty v rámci Grafické a multimediální laboratoře. Program doplnily i dva umělecké programy – na úvod vystoupila dívčí taneční skupina Guerilla dance. Závěr večera zpestřila kapela Wohnout, které se podařilo zvednout diváky ze sedaček.

Více informací na www.winstoneconart.cz.

Partneři soutěže: Gambrinus Excellent, Foto Škoda, MasterCard Europe, easyJet, Zoner Photo Studio, Zoner Press, DigiFoto Magazín, Studenta a grafický časopis Font.