Rektorka VŠE obdrží nejvyšší státní vyznamenání Francie Řád čestné legie

Dne 7. dubna 2016 přijme rektorka VŠE prof. Ing. Hana Machková, CSc., z rukou francouzského velvyslance Jean-Pierra Asvazadouriana insignie rytíře Řádu čestné legie. Slavnostní předání se uskuteční v Buquoyském paláci, sídle Francouzského velvyslanectví v Praze. Rektorka VŠE prof. Hana Machková se tak zařadí po bok významných českých osobností, které vyznamenání v minulosti obdržely.

Prof. Ing. Hana Machková, CSc.

Prof. Machková spojila s Francií celý svůj profesní život. Již v roce 1990 se stala ředitelkou Francouzsko-českého institutu řízení při VŠE, který se specializuje na vzdělávání frankofonních manažerů. Hlavním projektem IFTG je realizace programu MBA Master management et administration des entreprises, který absolvovalo již více než 600 studentů, kteří se uplatňují v oblasti rozvoje francouzsko-české ekonomické spolupráce. Za tento projekt získala Hana Machková již v roce 1996, jako tehdy nejmladší Češka, řád rytíře Akademických palem. Jako prorektorka a v současné době jako rektorka VŠE se prof. Machková významným způsobem zasadila o další rozšíření spolupráce s francouzskými univerzitami. Jednalo se například o podporu různých typů vzdělávacích programů typu joint-degree a double degree, o rozvoj výměnných programů i vědecko-výzkumné spolupráce. Prof. Machková sama ve Francii působí jako hostující profesorka již více než 20 let. Je jednou z mála osobností, které byly vyznamenány druhým rytířským titulem.

Řád čestné legie je nejvyšším francouzským státním vyznamenáním a jedním z nejznámějších vyznamenání na světě. Ročně je tímto řádem vyznamenáno zhruba 400 cizinců.