Rektorka VŠE se stala členkou předsednictva Českého klubu fair play

Český klub fair play působí při Českém olympijském výboru. Jeho hlavním úkolem je vyhledávat a oceňovat sportovní činy, které splňují požadavek čestného sportovního chování. Prof. Machková byla do předsednictva jmenována pro období 2016-2020.

Český klub fair play se zaměřuje na propagaci čestného sportovního soutěžení pod heslem „vítězit ano, ale ne za každou cenu“ a na kritiku závažných negativních jevů, jež se objevují v českém sportu. V předsednictvu jsou zastoupeny významné osobnosti z různých oblastí společenského života, které mají úzký vztah ke sportu.

Předsedkyní ČKFP je Květa Pecková-Jeriová, držitelka bronzové medaile v běhu na lyžích ze ZOH 1980 a stříbrné a bronzové medaile ze ZOH 1984, místopředsedou je Martin Doktor, olympijský vítěz z OH 1996 a mistr světa a Evropy z roku 1997 v rychlostní kanoistice.

Stávající členové klubu:

• Jan Čenský, herec, dabér a moderátor, představitel řady sportovních rolí,
  • Vladimír Drbohlav, sportovní redaktor České televize,
  • Radek Jaroš, horolezec,
  • Lenka Kovářová, bývalá reprezentantka v triatlonu, sportovní ředitelka triatlonového svazu,
  • Radomír Novák, sportovní redaktor ČTK,
  • Jan Pirk, kardiochirurg, přednosta Kardiocentra IKEM,
  • Helena Suková, špičková světová tenistka 80. a 90. let, stříbrná medailistka z OH 1988 a 1996 ve čtyřhře, čtyřnásobná vítězka Wimbledonu ve čtyřhře a trojnásobná vítězka ve smíšené čtyřhře,
  • Jan Švéd, vedoucí sportovní rubriky deníku MF Dnes,
  • Jiří Zedníček, bývalý reprezentant v basketbalu, olympionik, dvojnásobný medailista z ME.

Nově jmenovaní členové klubu:

• Hana Machková, rektorka VŠE,
  • Margareta Křížová, business mentorka,
  • David Výborný, bývalý hokejový reprezentant, pětinásobný mistr světa.

Nabídku na členství v předsednictvu ČKFP jsem přijala proto, že jsem přesvědčena o výchovné úloze tělesné výchovy a sportu a plně se s myšlenkou fair play ztotožňuji. Pražské vysoké školy podepsaly memorandum o spolupráci s Českým olympijským výborem již před dvěma lety a má nominace s tímto projektem souvisí. V rámci ČKPF se budu snažit o propagaci hodnot fair play v rámci vysokoškolského sportu,“ uvedla prof. Machková.

Výzva ČKFP

Český klub fair-play zároveň vyzývá veřejnost, aby nominovala osobnosti z jakékoliv oblasti sportu, které si zaslouží ocenění za celoživotní čestný postoj, za sportování v duchu fair-play nebo za vedení zejména mladých sportovců k čestnosti a rytířskosti ve sportu i v životě, zvláště pak, aby byly zdůrazněny konkrétní činy těmto zásadám odpovídající. ČKFP uvádí, že právě cen za konkrétní činy v posledních letech ubývá, přestože věří, že neubývá takových činů samotných. Spíše jim není věnována dostatečná pozornost.

Konkrétní návrhy osobností zasílejte na adresu Český klub fair-play při Českém olympijském výboru, Benešovská 6, Praha 10, tel. 271 732 326; e-mail: info@olympic.cz.

Více informací: http://www.olympic.cz/text/22--cesky-klub-fair-play